Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Uygulama Mutfak Dolapları

Mutfak Dolabı Nedir? Nasıl Üretilir?

оптимизация сайтов под поисковые системы

Mutfak Dolabı Nedir? Nasıl Üretilir?

Mutfak dolabı, büyük çoğunluğu ağaç mamüllerinden üretilmiş olan saklama ünitesidir.

Mutfak dolabı kavramının oluşmadığı yıllarda kullandığımız Tel Dolap ve Terek‘ten günümüze kadar yapımında kullanıldığı malzeme ve görünüm olarak çok değişime uğramıştır.Mutfak Dolabı Nasıl Üretilir?

Günümüzde mutfak dolapları iki ana maddeden üretilir, MDF ve SUNTA

Dolapların gövdeleri, üzeri melamin kaplanmış MDF yada SUNTA dan (mdflam , suntalam) üretilir.

Bu gövdeler daha önceden hazırlanmış standart ölçülerde olabildiği gibi genelde kişiye özel üretim yapılmaktadır. Biz firma olarak müşterinin mutfağına özel ölçülerde projelendirip gövde üretimini öyle yapmaktayız.

Projelendirilen mutak için gerekli ölçülerde kesilen sunta veya mdf açıkta kalan kenarları PVC bant ile özel makinelerde bantlanarak birbirlerine vidalanır ve 4 mm arkalık çakılarak duvara monte etmeye hazır hale getirilir.MDF mi SUNTA mı?

Aslında doğru olan hafif ve vidalanmaya daha müsit olan sunta kullanmaktır, fakat insanlarda mdf nin daha sağlam olduğu inancı vardır ve bu yüzden ısrarla mdf isterler.

Evet mdf yüke karşı daha dayanıklıdır fakat mutfak dolabı olarak görev yaptığı yerde bu dayanıklılığa ihtiyaç yoktur, ihtiyaç olmadığı halde neden daha ağır bir malzemeyi kullanıp duvara ve bağlantı ekipmanlarına daha fazla yük bindirelim ki?

Suya ve neme karşı dayanıklılıkları ise pek farklı değildir. MDF su aldığında 4 mm şişerken SUNTA 8 mm şişmektedir, yani su aldığında ikiside formunu kaybetmektedir.Kapaklar Nasıl Üretilir?

Kapaklar dolabın gövdesi tamamlandıktan sonra ölçülendirilip seçeneğe göre üretime geçilir.

Seçenekleri Profil , Düz Kapak , Membran , Süper Parlak olarak sıralandırabiliriz.Hangi Kapağı Seçmeli? Hangisi Ne anlama Geliyor?

 

Seçim ilk başta bütçe ile ilgili olup ikinci etken de kişisel zevktir. Hangi ürünü seçtiğiniz teknik olarak pek fark göstermez Her ürün görevini yerine getirip size yıllarca hizmet edecektir.

Geriye ekonomik ve görsellik olarak sizin seçiminiz kalıyor.

Piyasada rağbet gören kapak cinslerini ucuzdan pahalıya doğru sıralayıp, nev-i’ni anlatmaya çalışalım;

Profil Kapak

Seri olarak üretilmiş çeşitli renklerde (pvc kaplama) ve çeşitli desenlerde hazır profillerin gerekli ölçülerde 45 derece kesilip ortasına 8 mm sunta yada mdf lam konularak birleştirilmesi ile üretilir. En ekonomik kapak türüdür ama en dayanıksızıdır aynı zamanda. Ekonomikliği kendinden bir üst sınıftaki ürüne göre çok fazla mantıklı olmadığı için yavaş yavaş piyasada kullanımdan kalkmaktadır.
Düz Kapak

Düz kapak tanımı gövde üretimi için kullandığımız ve evimizdeki hemen her mobilyada kullanılan MDF ve SUNTA nın melamin kaplı (mdf lam – sunta lam) halinin kapak ölçülerinde kesilip kullanılmasıdır. Dayanıklıdır ve fiyat performansı iyidir. Piyasadan yavaş yavaş kalkan profil kapak yerine giriş seviyesi olmaya başlamıştır.

Gövde ile aynı renk ve desende olabileceği gibi farklıda yapılabilir, şekil ve model verilemez düz kullanılmak zorundadır.
Membran Kapak

Ham mdf nin balon press makinalarında pvc folyo (membran) kaplanarak üretilmesi ile elde edilir. Kaplanmadan önce mdf nin yüzeyine CNC makinesinde çeşitli modeller çizilebilir.

Parlak ve mat olarak seçilebilir, renk ve desen seçeneği çok fazladır. Her kapak ayrı ayrı kesilip kaplandığı için herhangi bir ek yeri kenar bandı vs bulunmaz, tek parçadır.

Alttaki turuncu kapaklar membran üretimdir, kenarlara dikkat ;Süper Parlak

Piyasada akrilik, akrilüks ve süper parlak oalrak adlandırılan bir kapak türüdür. MDF üzerine preslenen süper parlak akrilik ile yaklaşık 120 cm x 240 cm ebatlarında hazır plaka halinde bir üründür. Gerekli ölçülerde kesilip kenarları pvc ile bantlanarak kapak haline getirilir.

ONLİNE ALIŞVERİŞ