Uyguluma Eczane

eczane nedir kısaca ile ilgili görsel sonucu

ECZACILIK

Sentetik ve yarı sentetik veya biyolojik kökenli ilaç hammaddelerinin elde edilmesi, fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinin incelenmesi, kaliteli ilaç üretimi ve ilaçların kullanılması gibi konularda eğitim almış kişidir.

Görevleri;
-Reçetede yer alan hazır ilaçları hastaya vermek ve kullanımları hakkında hastayı bilgilendirmek,
-Kendisi tarafından hazırlanması gerekli olan ilaçları formüllerine uygun olarak hazırlamak veya hazırlanmasını denetlemek,
-Tıbbî veya diğer amaçlar için kullanılan toksin ve zehirli maddelerin kurallarına göre dağıtımını yapmak,
-Özel zehirli maddeleri içeren reçetelerin kayıtlarını tutmak, veteriner ilaçları, tarım ilaçları, tuvalet ve kozmetik ürünlerinin kullanılmaları konusunda önerilerdebulunmak,
-Laboratuarda araştırma çalışmaları yapmaktır.

Eczacılık programında okumak isteyen bir öğrencinin;
-Bilimsel meraka ve normalin üstünde bir akademik başarıya sahip,
-Ekonomî ve alım satım işlerine ilgi duyan,
-İlaç ve kimyasal maddelere alerjisi olmayan,
-Labaratuvar ortamında çalışmaya istekli,
-İyi iletişim becerisine sahip bir kişi olması beklenir.

Çalışma ortamları;
Eczacıların büyük çoğunluğu kendilerine ya da başkalarına ait eczanelerde çalışmaktadırlar. Büyük şehirlerde ihtiyaç fazlası eczane mevcut olduğundan eczane açacak eczacıların bölge ve şehir seçimi konusunda dikkatli davranmaları gerekmektedir Eczacıların gece nöbet tutma zorunluluğu vardır. Çalışma saatleri uzundur.

İş bulma İmkanları;
Eczacılar; hastanelerde, özel kliniklerde veya kendilerinde ait eczanelerde çalışırlar. Zaman zaman okul, köy ve mahallelerde sağlık taramalarında da bulunabilirler.

Eğitim imkanları;
Sağlık bilimleri alanında yer alan meslekleri tercih etmek isteyen bir öğrencinin, lisede fen bilimleri alanına yönelerek, ÖSS’ de yeterli “sayısal” puan alması gerekmektedir.
4 (4+1 hazırlık) yıllık eczacılık programını başarı ile tamamlayanlara “Eczacı” unvanı verilir. Eczacıların bir kısmı da master (yüksek lisans) ve doktora gibi eğitimlerini tamamlayıp üniversitelerde görev almaktadırlar.

ONLİNE ALIŞVERİŞ